Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Miłośnicy jazdy na nartach z pewnością mogą wymienić wiele zalet tego zimowego sportu. Niezależnie od tego, czy szukasz sposobu na porcję ruchu w czasie zimy, czy też urzekło Cię piękno ośnieżonych stoków, warto zainwestować w dobre narty. Jakie narty sprawdzą się najlepiej dla osób początkujących i jak dobrać długość nart?  

Kupić czy wypożyczyć?

Choć zakup profesjonalnego sprzętu jeszcze przed wyjazdem w góry może kusić, zanim wybierzesz się do sklepu sportowego, odwiedź wypożyczalnię sprzętu narciarskiego. Zwykle są one zlokalizowane w pobliżu stoku, a doświadczeni pracownicy pomogą w doborze najlepszych nart dla osoby, która nigdy wcześniej nie próbowała swoich sił w jeździe. Gdy już spodoba Ci się nauka jazdy na nartach (Szklarska Poręba oferuje usługi najlepszych instruktorów), pora na zakup sprzętu. Jakie narty dla początkujących sprawdzą się najlepiej?  

Narty dla początkujących – na co zwrócić uwagę?

Nie bez powodu zalecane jest, by narty dla początkujących narciarzy były miękkie i elastyczne – gdy naciśniesz w środkowej części nartę opartą o podłogę, deska powinna łatwo wyginać się i sprężynować. Miękkie narty ułatwiają skręty i sprawią, że szybciej przyswoisz sobie umiejętność jazdy. Z czasem wymienisz je na modele, które umożliwiają szybszą jazdę, ale jednocześnie wymagają większego doświadczenia. Nie warto sięgać od razu po model dedykowany profesjonalistom – w taki sposób szybko zniechęcisz się do tego sportu. Bardzo ważną kwestią jest także długość nart: należy dopasować je do swojego wzrostu, by bez problemu skręcać i kierować nartami. Jak dobrać długość nart? Powinny sięgać mniej więcej do brody; jeśli ważysz więcej, wybierz narty sięgające do czubka Twojego nosa. Im lepiej jeździsz na nartach, tym dłuższe deski możesz wybierać – są one stabilniejsze przy szybszej jeździe, natomiast krótsze modele ułatwiają skręcanie. Narty powinny być dopasowane zarówno do wzrostu, jak i ciężaru ciała narciarza.    Znaczenie ma nie tylko długość, ale również szerokość nart, czyli tak zwane taliowanie. Taliowanie wpływa także na promień skrętu i zwrotność, dlatego początkujący narciarze powinni wybierać raczej narty o niskim poziomie taliowania: w środkowej części narty powinny posiadać szerokość od 70 do 85 mm.    Dla początkujących narciarzy najlepiej sprawdzą się narty typu All Round, All Mountain lub Easy Carve. Narty All Round to narty w zasadzie uniwersalne: są skrętne, zwrotne i nie wymagają dużej siły oraz umiejętności. All Mountain to z kolei narty przeznaczone nie tylko do łatwych zjazdów, ale również zjazdów na mniej przygotowanych stokach – z głębokim śniegiem czy oblodzeniem. Easy Carve to typ lekkich nart zjazdowych o nieskomplikowanej budowie, idealnych dla osób starszych lub początkujących. Nie wiesz, jak dobrać narty i obawiasz się, że zainwestujesz w nieodpowiedni model? Skorzystaj z usług doświadczonych pracowników sklepu. Cenne uwagi może mieć także instruktor; Szklarska Poręba zatrudnia kadrę gotową pomóc w tej kwestii kursantom.  

Nie zapomnij o akcesoriach!

Dobrze dopasowane narty to nie wszystko: aby bezpiecznie trenować jazdę na nartach potrzebne Ci będą także odpowiednio dobrane akcesoria. Na pierwszy ogień idą buty narciarskie – powinny być wygodne i dobrze trzymać stopę. Zbyt wysokie i sztywne buty utrudnią naukę jazdy. Potrzebujesz również wiązań o niskiej skali wypięcia; je także dobiera się także do wzrostu i wagi narciarza. Do wzrostu dobierz również kijki: odwróć kijek do góry nogami i oprzyj go o podłogę, a następnie złap pod talerzykiem. W stawie łokciowym powinien być wówczas zachowany kąt prosty.  

Narty dla dziecka – jakie wybrać?

Jeśli Twoja pociecha chce zacząć przygodę z jazdą na nartach, bardzo ważną kwestią będzie wybór odpowiedniego sprzętu, by zapewnić dziecku wygodę i jednocześnie bezpieczeństwo. Jak dobrać narty dla dziecka? Dla młodszych (przedszkole narciarskie przyjmuje dzieci w wieku od 3 do 5 lat) narciarzy deski nie powinny być zbyt długie; optymalne deski mają sięgać mniej więcej do pach dziecka, czyli być o ok. 25 – 30 cm krótsze od wzrostu. Starszym dzieciom narty powinny sięgać do barków, a jeśli radzą sobie dobrze z jazdą – do nosa. Nastolatkom narty wybieramy na podstawie zaleceń dla dorosłych, choć powinny być lżejsze i elastyczniejsze, by chronić kości i stawy nastolatka. Jeśli dziecko wybiera się na narty po raz pierwszy w życiu, tu także sprawdzi się zasada, by najpierw wypożyczyć narty i sprawdzić, czy ten sport przypadnie mu w ogóle do gustu.