Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Malownicze górskie krajobrazy, ruch na świeżym powietrzu, nauka nowych umiejętności i zawieranie znajomości z osobami o podobnej pasji, wyjazdy z przyjaciółmi... Sporty zimowe to doskonała forma aktywności dla każdego! Pasjonaci zimowego szaleństwa wraz z nadejściem zimy wyciągają sprzęt z piwnicy i z niecierpliwością śledzą komunikaty odnośnie stanu stoków. Chcesz dołączyć do tego grona? Jeśli tak, z pewnością zastanawiasz się, jaką dyscyplinę sportu wybrać. Tu pojawia się odwieczne pytanie: narty czy snowboard? Obie dziedziny posiadają szerokie grono zwolenników, a początkujący łamią sobie głowę nad tym, czy lepiej wybrać jedną, czy też dwie deski. Poniżej przedstawimy zalety obu dyscyplin.

Jazda na nartach – dlaczego warto?

Jazda na nartach odbywa się z wykorzystaniem dwóch desek przymocowanych specjalnymi wiązaniami do butów oraz kijków służących do odpychania i utrzymania równowagi. Zjazd na nartach wymaga intensywnej pracy kolan, dlatego to właśnie one są najbardziej narażone na ewentualne kontuzje. Na nartach możesz jeździć w niemal każdym wieku – na stoku spotkasz zarówno młodszych narciarzy, jak i osoby w zaawansowanym wieku. Przed rozpoczęciem sezonu zadbaj o kondycję, dzięki czemu nauka jazdy na nartach będzie wiązała się przede wszystkim z przyjemnością. Początkowo nie musisz inwestować w drogi sprzęt: większość ośrodków narciarskich posiada wypożyczalnie nart i butów narciarskich.

Jazda na snowboardzie – czy warto spróbować?

Snowboard to zdecydowanie młodsza od jazdy na nartach dziedzina: jej początki sięgają 1955. To właśnie wtedy amerykański inżynier Shermann Poppen połączył dwie narty w jedną i stworzył nową zabawę dla dzieci. Jazdę na snowboardzie porównać można do jazdy na deskorolce lub surfowania. Podczas jazdy na desce najbardziej obciążonymi częściami ciała są biodra, należy uważać także na mięśnie stawu skokowego. Musisz przygotować się także na to, że do jazdy na snowboardzie nie używa się kijków – aby zachować równowagę należy balansować całym ciałem.

Co jest trudniejsze: jazda na nartach czy na snowboardzie?

Niemal wszyscy zainteresowani zimowymi sportami zadają najpierw pytanie: co jest łatwiejsze - narty czy snowboard? To oczywiście kwestia indywidualna: jeśli jeździsz na deskorolce lub serfujesz, z pewnością szybko przyswoisz sobie podstawy jazdy na snowboardzie. Większość osób ocenia jednak, że to właśnie jazda na nartach jest prostsza, mimo że skoordynować musisz nie jedną, a dwie deski. Podczas jazdy możesz skorzystać z kijków, dzięki czemu łatwiej utrzymasz równowagę. Nauka jazdy na snowboardzie często kończy się wieloma upadkami – zanim nauczysz się balansować, przygotuj się na wiele twardych lądowań. Jazda na nartach jest szybsza, na snowboardzie z kolei możesz liczyć na większą dynamikę, a w przypadku jazdy freestyle – również na wykonywanie wielu ekstremalnych ewolucji. Z pewnością zdarzyło Ci się usłyszeć opinię, że osoby dobrze jeżdżące na nartach będą miały problemy ze snowboardem i odwrotnie; jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy, ponieważ wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji. Nasza rada brzmi po prostu: spróbuj i zdecyduj, która dyscyplina sprawia Ci więcej przyjemności!

Zimowe szaleństwo: jak zacząć?

Czy da się nauczyć samodzielnie jazdy na nartach lub snowboardzie? Teoretycznie tak: możesz obejrzeć kilka filmów instruktażowych, wypożyczyć sprzęt oraz metodą prób i błędów uczyć się bez instruktora. Nie polecamy jednak takiego rozwiązania: przede wszystkim bardzo łatwo o kontuzje i... zniechęcenie. Ciągłe upadki mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń ciała, a kilkugodzinny trening bez efektów zachęca raczej do porzucenia nart lub deski na rzecz grzańca. O wiele lepszym pomysłem jest profesjonalna szkoła narciarska; Szklarska Poręba to najlepsza lokalizacja do nauki jazdy na nartach! Możesz zdecydować się na szkolenie w grupie lub skorzystać z indywidualnych zajęć, które prowadzą doświadczeni instruktorzy. Szklarska Poręba to także lokalizacja dla wszystkich początkujących miłośników snowboardu. O ile w przypadku jazdy na nartach czasem wystarczy kilka wskazówek, to jednak snowboard wymaga pomocnego ramienia, by wstać po upadku czy zachować równowagę. Nie ryzykuj, że poważna kontuzja pozbawi Cię przyjemności z nauki jazdy: jeśli chcesz spróbować swoich sił na desce, najlepszym wyborem będzie szkółka snowboardowa. Szklarska Poręba zaprasza: przyjedź i spróbuj swoich sił w sportach zimowych. Nieprawdą jest, że jazdy na nartach lub snowboardzie mogą uczyć się tylko dzieci: na naukę nigdy nie jest za późno, a urozmaicona oferta sprawi, że z pewnością znajdziesz rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.